Sikerrel zárult Magyarország első digitális középhullámú kísérlete

A Magyar Katolikus Rádió 2008. május 30-án indította el Magyarország első digitális középhullámú (DRM) tesztsugárzását az Antenna Hungáriával

A Magyar Katolikus Rádió 2008. május 30-án indította el Magyarország első digitális középhullámú (DRM) tesztsugárzását az Antenna Hungáriával együttműködve. Az egy hónapos kísérletet követően a felek sikeresnek értékelték a tesztet és a kísérletek folytatásában állapodtak meg.

Az egy hónapos kísérleti időszak alatt 4-4 nappali és éjszakai alkalommal végezett méréseket az Antenna Hungária, a Magyar Katolikus Rádió és a Nemzeti Hírközlési Hatóság szakembereiből alakult szakértői csoport.

A professzionális mérőberendezésekkel és felhasználói vevőkészülékekkel végzett objektív és szubjektív tesztek kitértek a különböző adásmódokban végzett terjedési, lefedettségi paraméterek rögzítésére.

Az eredmények alapján megállapítható, hogy az analóg sugárzáshoz képest kisebb adóteljesítmény mellett is nőtt a lefedettség és a zavarvédettség, a hangminőség pedig megközelítette az FM adások minőségét.

A kísérletben résztvevő felek sikeresnek minősítették a DRM tesztet, hasznosnak ítélték a szerzett tapasztalatokat, és a kísérletek folytatásában állapodtak meg.

Antenna Hungária Zrt. Magyar Katolikus Rádió Zrt.

További információ:


Antenna Hungária Zrt.

Tóth András
kommunikációs igazgató
Tel: +36 1 464-2110

Magyar Katolikus Rádió Zrt.

Gyömöre Mihály
operatív igazgató
Tel: + 36 1 255-3330

Az Antenna Hungáriáról (www.ahrt.hu)

Az Antenna Hungária innovatív, vevőorientált telekommunikációs társaság, Magyarországon piacvezető az országos földfelszíni televízió- és rádióműsor-szórás és mikrohullámú hálózati szolgáltatások terén. Erősségeire, személyi állományára és tapasztalataira támaszkodva a társaság technológiákat és megoldásokat alkalmaz és fejleszt, hogy ezzel is hozzájáruljon üzleti ügyfelei és az egész iparág sikeréhez. A nemzetközi TDF-csoport tagjaként és független piaci szereplőként az AH célja, hogy kulcsszerepet játsszon a digitális televíziós és rádiós műsorszórásra való átállásban, valamint a műsorszórás és a távközlés konvergenciájában. A társaság egyedülálló adótorony-infrastruktúráján, valamint nagy tapasztalatokkal rendelkező és motivált csapatán alapuló élvonalbeli szolgáltatások átfogó választékát kínálja. Az Antenna Hungária hangsúlyt fektet a technikai innovációra, a szolgáltatások fejlesztésére, a magas színvonalú ügyfélmenedzsmentre és a lehető leghatékonyabb üzemeltetési környezet kialakítására.

A Magyar Katolikus Rádióról (www.katolikusradio.hu)


A Magyar Katolikus Rádió 2004. május 30-án kezdte meg működését a szolnoki adóval a középhullámú 1341 kHz-es frekvencián. Az adóhálózat a budapesti 810 kHz-es, valamint a siófoki 1341 kHz-es frekvenciával bővült 2005 tavaszán, ezáltal a rádió műsora országosan foghatóvá vált. A Rádiót a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia azzal a céllal hozta létre, hogy a magyar társadalomban a keresztény életfelfogást megerősítse és terjessze. Közszolgálati műsorstruktúrájával segít eligazodni és tájékozódni a közélet számtalan területén és a mindennapok kérdéseiben. A Rádió szerepet vállal a Katolikus Egyház tanításának hirdetésében, a magyar és az egyetemes kultúra, valamint anyanyelvünk értékeinek megőrzésében határon innen és túl. A Katolikus Rádió három stúdióját a legmodernebb digitális adásszerkesztő és lebonyolító berendezésekkel szerelték fel, hogy a jövőbeni műsorszórás igényeinek is eleget tegyenek.

A DRM-ről (www.drg.org)

A DRM (Dgiital Radio Mondiale) a 30 MHz alatti sávok nemzetközileg elfogadott és szabványosított digitális rádiórendszere. A fejlesztés a DRM konzorcium keretein belül 1998-ban kezdődött, az első rendszeres adások 2003-ban indultak. A jelenlegi hosszú-, közép- és rövidhullámú sávokban elérhető hangminőség az FM-rádiók és a CD elterjedése miatt egyre kevésbé felel már meg a hallgatói igényeknek, viszont ezekkel az AM-adókkal gazdaságosabban valósítható meg a nagy területek lefedése, valamint egyszerűbben valósítható meg az interkontinentális sugárzás, mint műholdon keresztül. A DRM ötvözi a digitális technikából fakadó előnyöket a nagy területek egyszerű lefedésével. A konzorcium folytatja fejlesztéseit, és kiterjeszti a rendszert a 120 MHz-es frekvenciáig. A rendszer-kiterjesztési projekt belső elnevezése DRM+. A DRM FM-közeli hangzást és könnyű kezelést biztosít a digitális átvitelnek köszönhetően, mindezt kisebb energiafelhasználás mellett.

További híreink