Digitális földfelszíni rádiós (DRM) kísérletek

A Magyar Katolikus Rádió fennállásának negyedik évfordulója alkalmából 2008. május 30-án digitális középhullámú (DRM) tesztsugárzást indított az Antenna Hungáriával együttműködve.

A kísérletek során elsősorban a vétel minőségi paramétereinek a változását, az adóteljesítmény és a lefedettség viszonyát, valamint a külső zavarokkal szembeni védettséget vizsgálták a felek. A tesztek megkezdését követően a Katolikus Rádió és az Antenna Hungária 2008 júniusában meghatározott időtartamokban a rádió Lakihegyi adóján, 810 kHz-en nappali és éjszakai tesztsugárzásokat folytatott, amelyek célja a DRM műszaki lehetőségeinek gyakorlati vizsgálata, valamint a nappali és az éjszakai ellátott terület felmérése volt. Ezzel egyidejűleg szubjektív vizsgálatok is zajlottak a DRM módban elérhető hangminőség értékelésére.

Az egyhónapos kísérleti időszak alatt 4-4 alkalommal nappal és éjszaka végzett méréseket az Antenna Hungária, a Magyar Katolikus Rádió és a Nemzeti Hírközlési Hatóság szakembereiből alakult szakértői csoport. A professzionális mérőberendezésekkel és felhasználói vevőkészülékekkel végzett objektív és szubjektív tesztek kitértek a különböző adásmódokban végzett terjedési, lefedettségi paraméterek rögzítésére.

Az eredmények alapján megállapítható, hogy az analóg sugárzáshoz képest kisebb adóteljesítmény mellett is nőtt a lefedettség és a zavarvédettség, a hangminőség pedig megközelítette az FM adások minőségét. A kísérletben résztvevő felek sikeresnek minősítették a DRM tesztet, hasznosnak ítélték a szerzett tapasztalatokat, és a kísérletek folytatásában állapodtak meg.