HU| EN

Hol tart a DVB-T Magyarországon?

2012-ben a közszolgálati csatornákon közvetítésre került, kiemelkedő érdeklődéssel bíró sportesemények – Forma-1-es futamok, Futball Európa-bajnokság, Nyári Olimpiai Játékok – a MinDig TV keretében HD-minőségben, előfizetési díj nélkül voltak elérhetőek. Az Antenna Hungária tervei között szerepel a további hálózatbővítés, ezen belül is a városi vételi lehetőségek javítása, valamint a MinDig TV Extra Családi csomagját sugárzó B multiplex lefedettségének növelése. (Ezekről bővebben itt olvashat.)


A 2011-es év végére 20 újabb digitális telephely (köztük 3 gerincadó) kezdte meg működését, így már 50 DVB-T telephellyel rendelkezik a magyarországi hálózat. Ezzel együtt a lakossági lefedettség a közszolgálati műsorokat illetően meghaladja a 98 százalékot, a digitális lefedettség pedig eléri a jelenlegi analóg m1 hálózat lefedettségi értékét.

2012. márciusában néhány telephely esetében teljesítményemelésre került sor. Budapest Széchenyi-hegy vonatkozásában jelentős emelés történt a C multiplex esetében (62-es csatorna): az eddigi 50,1 kW-ról 100 kW ERP-re. Karancson: kisebb nagyságrendű emelés zajlott le az A és B multiplex esetében (38-as és 55-es csatornák), illetve szintén kisebb teljesítményemelések történtek Egerben és Barcson mindhárom multiplexet illetően.

2011-ben a digitális földfelszíni televíziós platform bővült a legdinamikusabban hazánkban, a hét ingyenes digitális televízió- és négy rádiócsatornát kínáló, tető- vagy szobaantennával fogható MinDig TV szolgáltatást használó háztartások száma meghaladta a 300 ezret. A 7 szabadon fogható csatornán túl további 24 fizetős programot kínáló MinDig TV Extra szolgáltatás pedig a tavalyi közel 34 ezres bővüléssel a legnagyobb növekedést érte el a vezeték nélküli digitális televíziós szolgáltatások közül, mára az előfizetők száma megközelítette a 60 ezret.

A MinDig TV-re történő váltást elősegíti, hogy a boltokban kapható új HD-ready vagy full-HD televíziókészülékek (plazma, LCD, LED) 96 százaléka tartalmazza a MinDig TV vételéhez szükséges DVB-T MPEG-4 tunert, így akár külön dekóder közbeiktatása nélkül lehet HD-minőségű ingyenes adásokat nézni.


Jelentős technikai változások 2011. október 1-jével a digitális földfelszíni televíziós platformon

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal megkötött, módosított Hatósági Szerződés alapján az Antenna Hungária október 1-jétől közszolgálati multiplexet alakított ki az „A” jelű multiplexen. Ennek megvalósítása érdekében számos program az A multiplexről a C multiplexre költözött: TV2, RTL Klub, euronews, HírTV, ATV, SportKlub, Infócsatorna és a NeoFM. A Duna TV és a Duna World HD programok pedig az eddigi C multiplex helyett az A multiplexen találhatók meg.

Ezzel párhuzamosan négy régióban sor került az A és B multiplexek frekvenciáinak felcserélésére: Budapest, Karancs-Salgótarján, Békéscsaba és Vasvár. Ezekben a körzetekben a közszolgálati csatornák október 1-jétől a 38-as csatornán (610 MHz) érhetők el, Budapest körzetében az A multiplex effektív kisugárzott teljesítménye (max. ERP) 100 kW-ra emelkedett. A Hatósági Szerződés módosítása lehetővé tette az AH számára, hogy a B multiplexet az eddigi DVB-H (mobiltévés) sugárzás helyett DVB-T szolgáltatásokra használja. Társaságunk 2011. szeptember 30-án hajtotta végre ezt a változtatást, a DVB-H sugárzás ezen a napon megszűnt és a jövőben a MinDig TV Extra új családi csomagja érhető el a B multiplexen.

A MinDig TV szolgáltatásnak köszönhetően ekkor a lakosság 95 százaléka számára volt már elérhető az ingyenes digitális televíziózás lehetősége, mely lefedettségi érték az új digitális telephelyek üzembe állításával az év végére tovább emelkedett. November során három új nagyteljesítményű telephely kezdte meg a sugárzást Északkelet-Magyarországon: Miskolc/Avas, Fehérgyarmat/Penyige és Aggtelek/Perkupa.

Változás történt októbertől a DVB-T platformon nyújtott szolgáltatások műszaki paramétereiben is: 1/4 értékre változott a védelmi intervallum (GI).


Háttér információk – így indult…

Az Antenna Hungária Európában az elsők között 1999 júliusában megkezdte az első hazai kísérleti adást budapesti telephelyéről DVB-T MPEG-2 formátumban. 2001 októberétől saját eszközeivel folyamatosan sugározta a három közszolgálati műsort (m1, m2, Duna TV), illetve mérőjeleket a vizsgálatokhoz 1 kW kisugárzott teljesítménnyel. 2002-ben elindult az első vidéki DVB-T telephely Kabhegyen. A sugárzás 2,5 kW teljesítménnyel üzemelt, az analóg tévéműsorokkal azonos antennáról. 2004. október 12-én az Antenna Hungária elindította két ingyenesen vehető multiplex üzemszerű kísérleti sugárzását, Budapesten a 43-as és 51-es UHF csatornán, illetve Kabhegyen a 64-es UHF csatornán. A multiplexekben a négy közszolgálati adó, az m1, m2, Duna TV és a Duna II Autonómia műsorai voltak foghatók, továbbá ezekhez a csatornákhoz elérhető volt az elektronikus programkalauz (EPG) és szuperteletext szolgáltatás is.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság 2008 tavaszán írt ki pályázatot öt földfelszíni digitális televízió- és egy földfelszíni digitális rádióműsor-szóró hálózat üzemeltetésére, és mindkét pályázatot az Antenna Hungária nyerte meg. 2008. szeptember 5-én az Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Antenna Hungária aláírta a digitális földfelszíni televízió- és rádióműsor-szóró hálózatok üzemeltetési jogosultságára vonatkozó szerződéseket. A két különálló pályázaton az Antenna Hungária 5 televíziós és egy rádiós multiplex 12 évre szóló üzemeltetési jogosultságát nyerte el. Ezek közül az AH az „A” és a „C” televíziós multiplexen és a mobil-televíziózásra szolgáló „B”-n még 2008 decemberében elkezdte a műsorszórást (2011. szeptember 30-ával már ezen a multiplexen is DVB-T sugárzás folyik), a „D” és „E” multiplexeken pedig a jelenlegi analóg földfelszíni sugárzás leállítása után indíthatja majd be a szolgáltatást. A rádiós multiplexen 2009 januárjában DAB+ rendszerű kísérleti sugárzás kezdődött.

A DVB-T televíziós multiplexek a hálózat teljes kiépítése után a lakosság 98 százalékát érik majd el, a rádió esetében ez 94 százalék lesz.

Az új MinDig TV szolgáltatás 2008. decemberi indulása miatt az 1999 óta működő MPEG-2 tömörítési eljárással sugárzott kísérleti rendszert - mely a négy közszolgálati csatornát tartalmazta – cégünk 2008. október 13-án Kabhegyen, 2008. október 31-én pedig Budapesten leállította. Ezzel ez a formátumú adásmód megszűnt, az MPEG-2-es készülékek nem alkalmasak a MinDig TV szolgáltatás vételére.

A MinDig TV szolgáltatás szabadon fogható csatornaválasztékában a Duna TV (HD) és a Duna II Autonómia (SD) formátumú programja jelent meg az induláskor, majd 2009-ben további szabadon fogható csatornák kerültek a kínálatba: az RTL Klub május 8-tól, a TV2 június 1-jétől SD felbontásban, a Magyar Televízió két csatornája, az m1 és m2 július 1-jétől HD felbontásban, az angol, német és francia nyelven elérhető euronews hírcsatorna pedig augusztus 28-tól SD felbontásban.

A DVB-T lakossági lefedettsége 2008 decemberében, az induláskor közel 60 százalékos volt, három telephellyel (Budapest, Szentes, Kabhegy). A hálózat 2009. decemberben újabb 10 telephellyel bővült, a lefedettség ezáltal 88 százalékos lett, ezzel a digitális hálózat már meghaladta a jelenlegi analóg országos kereskedelmi csatornák 86 százalékos lefedettségét. A hálózat 2010 végére elérte a 95 százalékos lefedettséget, 2011 végére pedig várhatóan 97 százalékos lesz.

2010. februárjában az Antenna Hungária Csoport megkapta a szükséges rádióengedélyeket két budapesti DVB-T telephelyén az A és C multiplexeket érintő teljesítményemelésre vonatkozóan. A Széchenyi-hegyi adóállomáson a maximális ERP (Effective Radiated Power - effektív kisugárzott teljesítmény) 6,3 és 10 kW-ról 40 kW-ra emelkedett (február 5-én), a 10. kerületi Száva utcai adónál pedig 0,6 kW-ról 2,4 kW-ra (február 10-én) nőtt. Fenti lépések következtében sokkal kedvezőbb lehetőségek nyílnak a MinDig TV digitális földfelszíni televíziós szolgáltatás vételére a fővárosban és környékén élők számára.